Blog

Başarmak Zorundayım!

09.09.2021

LOREM İPSUM - Bazen sizler de okul dönemlerinizi düşünüyor musunuz? Açıkçası ben düşünmekle kalmıyor, hatta rüyamda bile görüyorum. Rüyamda lisedeyim, sınava girmek üzereyim ve o kadar kaygılıyım ki.. Sınavım var ama sınava hiç hazırlanamamışım. Okuyorum, yetiştirmeye çalışıyorum, sınava giriyorum ama hiçbir şey yapamıyorum. Rüyamda o kadar çaresiz hissediyorum ki kendimi. Sonra uyanıyorum ve ‘’Oh be! Ben artık büyüdüm ve o günler geride kaldı’’ diyorum.


Tabii ki çocukluk dönemimiz sadece okul anılarından ibaret değil. Hepimiz birer hikayeyiz ve o hikayede acı, tatlı her şey var. Ancak bir çocuğun hayata hazırlandığı yer olan okul hepimiz için çok önemli bir yer tutar. Okul bizim sadece ders çalışmayı değil hayatı da öğrendiğimiz yerdir aynı zamanda. Ama görüyorum ki okul artık çocuklar için sadece ders çalıştıkları bir yer.

Hep çok çalışmalılar, okula gitmeli, okuldan sonra etüde kalmalı, sonra eve gelip ders çalışmalılar. Çünkü başarılı olmak zorundalar. 95 aldıklarında ‘’harika bir not’’ sevincini yaşamak yerine ‘’Neden 100 almadım?’’ın hüznünü yaşamalılar. Hele ki bir de ebeveynleri, akrabaları ve öğretmenleri başarı odaklıysa, eleştirelse ya da tam tersi çocukla hiç ilgilenmiyorsa ‘’başarılı hissetmek’’ ütopik bir kavram haline gelir. Farkındaysanız ‘’başarılı hissetmek’’ diyorum, çünkü bir çocuk 95 aldığında (ki bu başarılı olduğu anlamına gelir) kendisini başarılı hissetmiyorsa bu ütopik bir kavramdır. İşte çocuklukta bu deneyimlerle temelleri atılan ‘’başarısızlık şeması’’ yetişkinlikte de kendisini gösterdiğinde içinden çıkılamaz bir hal alır..

Peki nedir bu başarısızlık şeması? Şimdi durun ve düşünün. Kendi başarılarınıza karşı nasıl yaklaşıyorsunuz? Çoğu zaman başarılı mı hissediyorsunuz başarısız mı? Çevrenizdeki herkes sizin ne kadar başarılı olduğunuzu söylerken sizin kendinizi başarısız hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? Başarısız olmamak adına kaçındığız şeyler hayatınızı kısıtlıyor ve kendinizi başarısız hale getirdiğiniz oluyor mu? Bu sorulara cevabınız evet ise başarısızlık şemasıyla karşı karşıya olabilirsiniz demektir.